" مهندسی بسته‌بندی ساپکو، پرچمدار مدیریت بسته‌بندی در زنجیره تأمین گروه صنعتی ایران خودرو "

 

حوزه مهندسی بسته‌بندی ساپکو  در سال 1373 با هدف تهیه و  ارائه طرح‌های بسته‌بندی برای ارسال قطعات تولیدی خودروهای ایران خودرو از شرکت‌های تامین‌کننده به سایت اصلی ایران خودرو، تاسیس شد. 
حوزه مهندسی بسته‌بندی ساپکو  هم‌اکنون در حوزه‌های طراحی بسته‌بندی قطعات   OEM،  تبادلی  و نظارت بر اجرای طرح‌های بسته‌بندی ارسالی از سازندگان  و اجرای عملیات بسته‌بندی، برای قطعات و مجموعه‌های صادراتی گروه صنعتی ایران خودرو فعالیت می‌نماید. 
در حال حاضر بخش‌های طراحی بسته‌بندی قطعات OEM برای انواع خودرو‌های سواری سایت مرکزی ایران خودرو و سایت‌های تولیدی داخل کشور از جمله سایت ایران خودرو دیزل که تولیدکننده خودروهای تجاری و سنگین می‌باشد ،نسبت به تهیه رویه بسته بندی اقدام می‌نماید.  از جمله فعالیت‌های جدید این حوزه تهیه و ارائه طرح بسته‌بندی برای  قطعات تبادلی می‌باشد که بین مجموعه‌سازان در گردش هستند. شایان ذکر است کلیه طرح‌های بسته‌بندی با استفاده از آخرین متد روز مهندسی بسته‌بندی و بر اساس استانداردهای ملی و الزامات مشتری تهیه می‌شود . پس از تائید طرح‌ها توسط کمیته‌های بسته‌بندی ایران خودرو و سایت‌های داخلی، تمامي تامین‌کنندگان ملزم به ارسال قطعات با طرح‌های بسته‌بندی مصوب می‌باشند. 
از دیگر فعالیت‌های حوزه مهندسی بسته‌بندی ساپکو  طراحی ظروف و پالت‌های مخصوص و ترسیم نقشه ساخت آنها می‌باشد که با استفاده از نرم‌افزارهای مهندسی در حوزه طراحی مدل‌سازی سه بعدی، تحلیل و محاسبه هزینه ساخت و تهیه درصد پرسازی در وسائل حمل و نقل انجام می‌پذیرد. همچنین بازرسی فنی پالت‌های ساخته شده در گردش تامین‌کنندگان گروه صنعتی ایران خودرو ، توسط کارشناسان این حوزه انجام می‌پذيرد.
در بخش نظارت و اجرای بسته‌بندی کلیه محموله‌های ارسالی از سوی تامین‌کنندگان به ایران خودرو و سایت‌های داخلی، مورد نظارت و پایش قرار می‌گیرد و بر اساس چرخه دمینگ ( PDCA  ) عملکرد آنها ارزیابی می‌شود. از دیگر وظایف  این بخش، اجرای بسته‌بندی قطعات صادراتی به سفارش امور فروش و صادرات و سایر امورهای ساپکو می‌باشد که با درخواست مشتری، قطعات بسته‌بندی شده  و به مقاصد خارجی و داخلی حمل می‌شود .
از دیگر توانمندی‌ها و تجارب این واحد، بسته‌بندی خودرو و قطعات آن در سطوح مختلف  ( CKD , SKD, CBU   ) و ارسال خودرو و قطعات  به کشورهای ( بلاروس  ، آذربایجان ، عراق ، سوریه ، ونزوئلا و... ) می‌باشد . 
در بخش اجرایی، بسته‌بندی قطعات خدمات پس از فروش  ) OES – AFTER MARKET  ( صادراتی نیز با استفاده از تجهیزات و امکانات پیشرفته و به روز ،جهت ارسال با ، انواع روش های  حمل ( ریلی – زمینی – هوایی – دریایی )  به مقاصد صادراتی بسته بندی و قابل ارسال است . 


در حقیقت حوزه مهندسی بسته‌بندی ساپکو مهندسی بسته بندی ساپکو  پرچمدار مدیریت بسته بندی در زنجیره تامین گروه صنعتی ایران خودرو است .


حوزه مهندسی بسته‌بندی ساپکو  در راستای استراتژی های تعریف شده از سوی  حوزه برنامه ریزی ساپکو و همسو با هدف گذاری های تدوین شده از سوی حوزه لجستیک ساپکو نسبت به انجام  فعالیتهای ذیل   اقدام می نماید : 


1-ارائه طرح های بسته بندی  قطعات OEM به کلیه سازندگان زنجیره تامین ایران خودرو جهت ارسال قطعات به سایت مرکزی و کلیه سایتهای داخلی ( خودروهای سواری و سنگین ( دیزل ))
2-ارائه طرحهای بسته بندی قطعات تبادلی بین مجموعه ساز و تکمیل کار ( بین سازندگان زیر مجموعه ساز ) 
3- اجرای عملیات بسته بندی برای قطعات و مجموعه های صادراتی  گروه صنعتی ایران خودرو و ساپکو 
4- طراحی ظروف و پالت های مخصوص و ترسیم نقشه ساخت پالت ها و کنترل ب رنمونه سازی و ساخت انبوه پالت ها 
5- مشاوره و ارائه طرح بسته بندی مواد و قطعات خرید خارج به معاونت خرید ایران خودرو جهت تسهیل در فرایند خرید 
5- برآورد و تحلیل  هزینه بسته بندی قطعات و ظروف و پالت های استاندارد و مخصوص آنالیز( هزینه / فایده ) تغییر طرح های بسته بندی 
6-تهیه جدول درصد پر ساز ی حمل  در وسایل حمل و بررسی هزینه های حمل مرتبط با طرح بسته بندی 
7- نظارت بر اجرای طرح های بسته بندی ارسالی از سازندگان کلیه محموله های ارسالی از سازندگان و دریافت اقدامات اصلاحی بر اساس روش 8D   در قالب ( PSW )  


رویکردهای این حوزه عبارتند از : 


-ایجاد و پیاده سازی ساختار طراحی بسته بندی قطعات تبادلی ( بین مجموعه ساز و تکمیل کار ) تحت WEB 
-بهینه سازی حجم دسته انتقالی با توجه به نیازمندی های مشتری 
-بکارگیری و توسعه رویکردهای مرتبط با بسته بندی سبز 
-ایجاد سیستم مکانیزه تحلیل هزینه های بسته بندی 
-ارتقا فرایند بسته بندی سازندگان با تمرکز بر بهینه سازی فرایندها در سایت تولیدی سازندگان 
-ایجاد سیستم یکپارچه اخطارهای لجستیکی و ارائه کارنامه لجستیکی سازندگان